522523-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Utveckling av transaktionsbehandlingsprogram och kundanpassad programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn gällande förvaltning och vidareutveckling av applikationer
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72232000 Utveckling av transaktionsbehandlingsprogram och kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandlat förfarande utan föregående annonsering vid tilldelning av kontrakt, föremålet för upphandling kan fullgöras endast av en leverantör, Iipax.
Upphandlingen avser förvaltning och vidareutveckling av applikationer för sådana system inom Polisen som bygger på eller integreras med ärendehanteringsplattformen iiPax. Ida Infront har äganderätt och ensamrätt till källkoden avseende iipax-plattformen och är den ende på marknaden som äger rätt att utveckla sina produkter. Omfattningen konsulttimmar som beställs uppskattas till mellan 10 000 och 12 000 timmar per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Av 6 kap. 14 § 2 och 3 p lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) framgår att en upphandlande myndighet får använda förhandlat förfarande utan föregående annonsering (direktupphandling) vid tilldelning av kontrakt, om det som ska upphandlas på grund av ensamrätt kan fullgöras endast av en viss leverantör. Bestämmelsen bör tillämpas restriktivt och det är upphandlande myndighet som har bevisbördan för att villkoren för direktupphandling är uppfyllda.
Undantaget från annonseringsskyldighet på grund av ensamrätt kan endast tillämpas om upphandlande myndighet på objektiva grunder kan konstatera att det endast finns en leverantör som kan fullgöra kontraktet. Med ensamrätt menas att ett uppdrag av legala skäl bara kan utföras av en viss leverantör (t.ex. om det som ska upphandlas skyddas av upphovsrätt, patent eller liknande och licensiering saknas). Det får inte heller finnas någon annan leverantör som kan leverera en likvärdig eller bättre produkt/tjänst. Om andra leverantörer kan tillhandahålla produkten genom exempelvis licenser eller distributionsavtal är undantaget inte heller tillämpligt.
Polisen har efter en intern utredning funnit att endast Ida Infront kan förvalta och utveckla de system som bygger på ärendehanteringsplattformen Iipax samt tillhandahålla nödvändig service och support.