522552-2019 - ResultatSverige-Kisa: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt, grönt & mejeri
Referensnummer: 2019/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt och omfattning
Upphandlingen avser livsmedel inom varugrupperna frukt, grönsaker och mejeri (storvolym), för successiva avrop enligt de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Åtvidabergs kommuns kostenhet består för närvarande av ett centralkök och fyra mottagningskök. Totalt produceras 2 400 portioner per dag. Mjölk och grönsaker, frukt uppgår till cirka 1 300 000 SEK respektive 900 000 SEK. Kinda kommuns kostenhet består för närvarande av sex tillagningskök och fem mottagningskök (se bifogat leveransschema). Totalt produceras 1 400 portioner per dag. Mjölk och grönsaker, frukt uppgår till cirka 1 500 000 SEK respektive 700 000 SEK. Utöver dessa kök har vardera kommun flera mindre beställande enheter med enskilda leveransadresser. Leveransschemat kan förändras under avtalstiden, med flera eller färre leveransadresser. Angivna volymer är enbart ett riktmärke och kan därmed ej garanteras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221240 Tomater, 03222111 Bananer, 03222220 Apelsiner, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15331100 Färska eller frysta grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15511000 Mjölk, 15551000 Yoghurt och övriga syrade mjölkprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åtvidabergs kommuns kostenhet består för närvarande av ett centralkök och fyra mottagningskök. Totalt produceras 2 400 portioner per dag. Mjölk och grönsaker, frukt uppgår till cirka 1 300 000 SEK respektive 900 000 SEK. Kinda kommuns kostenhet består för närvarande av sex tillagningskök och fem mottagningskök (se bifogat leveransschema). Totalt produceras 1 400 portioner per dag. Mjölk och grönsaker, frukt uppgår till cirka 1 500 000 SEK respektive 700 000 SEK. Utöver dessa kök har vardera kommun flera mindre beställande enheter med enskilda leveransadresser.Leveransschemat kan förändras under avtalstiden, med flera eller färre leveransadresser. Angivna volymer är enbart ett riktmärke och kan därmed ej garanteras.