522602-2018 - ResultatSverige-Ludvika: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolläkartjänster 2018
Referensnummer: GNU 2018/102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skolläkare med specialistkompetens inom barn- och ungdomsmedicin eller allmänmedicin för skolverksamhet i Ludvika och Hedemora.
Skolläkarna ska främja elevernas fysiska och psykiska hälsa i skolmiljön i samarbete med skolsköterska, föräldrar, elever, lärare och övrig elevvårdspersonal enligt Socialstyrelsens direktiv och beställarnas program för Elevhälsans medicinska del. Skolläkarna ska delta i hälsofrämjande och förebyggande arbete, genomföra hälsoundersökningar tillsammans med skolsköterskan, handlägga skolrelaterade hälsoproblem och på rektorns uppdrag delta i utredningar av elever i behov av särskilt stöd.
Omfattningen av uppdraget är ca 1/3 heltidstjänst i Ludvika och 2-3 dagar per termin i Hedemora, vilket kan komma att utökas beroende på kommande budgetförutsättningar. Uppdraget fördelas på 41 veckor med undervisning och 3-4 schemafria veckor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Skolläkare Ludvika och VBU
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skolläkare Hedemora
Del nr: 2