See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsumentförpackade livsmedel
Beskrivning: Värnamo kommun upphandlar för första gången konsumentförpackade livsmedel. Uppdraget som kommunen ser sträcker sig över 4 år. I avtalet ingår inte köp av tobak och snus. Upphandlingen är uppdelat i två huvuddelar och leverantör kan lämna på en del eller flera delar: Del 1 Webbutik Inköp av dagligvaror i matvarubutik med tjänsten webbutik, både för avhämtning och utleverans i hela kommunen. Beställningen ska ske via Leverantörens egna webbutik. Leveranser: Leveranser kommer ske till verksamhet och enskilda privatpersoner på alla typer av boenden. Del 2-7 Dagligvaror i matvarubutik Inköp av dagligvaror i matvarubutik som finns inom det geografiska området. Områden: • Forsheda (inkl Kärda) • Bredaryd (inkl Lanna) • Värnamo Öst (Tånnö, Fryele) • Värnamo Väst (Hånger) • Bor (inkl Gällaryd) • Rydaholm (inkl Horda) Uppdraget innebär att kommunens gruppbostäder, servicebostad, korttidvistelse m.m. inom Omsorgsförvaltningen kan handla direkt i butiken. Upphandlingen avser ett avtal för en geografisk indelning i kommunen. I avtalet ingår inte köp av tobak och snus. Aktuella verksamheter är: Gruppboenden, äldreboenden, boenden med särskild service mm. (Se bilaga 2 adresser) Idag finns avtal med grossist för avrop av livsmedel för kommunens stora tillagningskök inom skola, förskola och äldreomsorg. Upphandlingen uppskattas till ett värde på 5 400 000 SEK/år med en takvolym på 6 500 000 SEK/år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik med tjänsten webbutik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92973:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15800000 Diverse livsmedel
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik Forsheda (inkl Kärda)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92973:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik i Bredaryd (inkl Lanna)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92973:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik i Värnamo Öst (inkl Tånnö, Fryele)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92973:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik i Värnamo Väst (inkl Hånger)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92973:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik i Bor (inkl Gällaryd)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92973:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Inköp av dagligvaror i matvarubutik Rydaholm (inkl Horda)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92973:Lot:7