Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och omhändertagande av trädgårdsavfall från ÅVC
Referensnummer: UH-2021-415
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Insamling och omhändertagande av en blandad fraktion av trädgårdsavfall som förslagsvis ska komposteras till anläggningsjord och ris som ska eldas i biobränslepanna alternativt annat cirkulärt användande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trädgårdsavfall i fraktionerna Jord och blommor respektive Ris och grenar som lämnats in på Skellefteå kommuns åtta återvinningscentraler.