522888-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Fototjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fototjänster
Referensnummer: KS 2019/0416
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79961000 Fototjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Varbergs kommun bjuder in intresserade leverantörer att lämna anbud i upphandling avseende fototjänster och filmuppdrag. Målet med denna offentliga upphandling är att teckna avtal med minst tre (3) leverantörer per beskriven kategori. Syftet med upphandlingen är att uppnå en professionell bildhantering och filmproduktion för kommunens verksamheter.
Upphandlande myndigheter
Följande offentliga myndigheter deltar i denna upphandling:
Varbergs kommun org.nr.: 212000 - 1249
Arena Varberg org.nr; 556642-2019
Varbergs fastighetsaktiebolag (VFAB) org.nr.: 556082-0705
Vatten och Miljö i Väst AB (VIVAB) org.nr.: 556764-7606
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92100000 Film- och videotjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varbergs kommun bjuder in intresserade leverantörer att lämna anbud i upphandling avseende fototjänster och filmuppdrag.
Målet med denna offentliga upphandling är att teckna avtal med minst tre (3) leverantörer per beskriven kategori. Syftet med upphandlingen är att uppnå en professionell bildhantering och filmproduktion för kommunens verksamheter.
Upphandlingens värde
Upphandlingens värde fördelat på 4 år uppskattas till ca 3 500 000 SEK
Upplysningen om uppskattat värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för Beställaren.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska.
Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign.
Ingen ersättning utgår för anbudslämning.