522898-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk förvaltningsentreprenad utemiljö Södertälje sjukhus
Referensnummer: LOC 2019-0483
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden är en teknisk förvaltningsentreprenad som innefattar tillsyn, skötsel, avhjälpande underhåll samt vinterhållning av utemiljön samt närliggande servicetjänster för Södertälje sjukhus.
Entreprenaden omfattar:
Administrativa arbetsuppgifter och arbetsuppgifter för utemiljön omfattande:
Tillsyn
Skötsel
Avhjälpande underhåll
I detta inkluderas sommar- och vinterskötsel med snöröjning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 90620000 Snöröjning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åtagandet innebär ett ansvar för Leverantör att utföra beskrivna åtgärder på ett sådant sätt att Beställarens kvalitetskrav kommer att uppfyllas. Det innebär att Leverantören ska värdera de specificerade åtgärder som är beskrivna i handling 06.2 Övergripande tjänstekrav,06.3 Tjänstebeskrivningar,06.4 Objektsbeskrivning/mängdförteckning med avseende på om Beställarens kvalitetskrav kommer att uppfyllas och vid behov föreslå förändringar i frekvenser (ökning eller minskning) för Beställaren. Samråd ska ske huruvida frekvenserna ska minskas, ökas eller om kvalitetskraven ska anpassas.