Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledningsfordon till Räddningstjänsten
Referensnummer: 2020-000679
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 2 ledningsfordon till Räddningstjänsten Karlstadsregionen och 2 ledningsfordon till Nerikes Brandkår samt option på 1 ledningsfordon till Bergslagens Räddningstjänst i Karlskoga.
Samtliga fordon kommer att nyttjas i Räddningstjänstens operativa samverkan i fem län som går under namnet Räddningsregion Bergslagen, vilket innebär arbete under färd, samt arbete då fordonet är uppställt på skadeplats. Under färd pågår arbetet från framsätena medan vid skadeplats används företrädelsevis det inre samverkansutrymmet. Vid uppställning och etablering på ledningsplats ska fordonets utsidor också kunna tjänstgöra som samverkansplatser där plottning, visualisering och kommunikation ska kunna genomföras.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen