522915-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Timrå: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster
Referensnummer: UH-2019-106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Timrå kommuns och AB Timråbos behov av entreprenadmaskintjänster i form av grävmaskintjänster samt övriga behov av varierande maskintjänster för löpande uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling omfattar Timrå kommuns och AB Timråbos behov av entreprenadmaskintjänster för löpande uppdrag i kommunen.