Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bioolja till Kraftcentralen, Chalmers Göteborg
Referensnummer: 19/137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09130000 Petroleum och destillat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp och leverans av bioolja för Kraftcentralen som är en avancerad forskningsanläggning med inriktning på förbränning och förgasning av biomassa och även förgasning av plastavfall, beroende på forskning. Anläggningen består bland annat av en cirkulerande-fluidiserande-bädd panna med tillhörande bubblande-fluidiserande-bädd förgasare samt en toppeldad kombinerad olje- och träpulverpanna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09135000 Brännolja
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen