522999-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Osteosyntesmaterial käkkirurgi
Referensnummer: VF 2017-0031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen.
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF 2017-0031 Osteosyntesmaterial käkkirurgi.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar främst plattor och skruvar inom området "Osteosyntesmaterial käkkirurgi".
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:5,5 miljoner kr, dock kan inga volymer garanteras.
I artikelspecifikationen finns inte statistik med från Gävleborg utan antalet är baserat på statistik från Regionerna/Landstingen i Västmanland, Örebro, Uppsala, Södermanland och Dalarna. Troligt är att inköpsvolymen ökar i kommande avtal men inga volymer garanteras. Förskjutningar mellan olika produktgrupper kan också komma att ske. Inköpen styrs av behoven inom vården och angivna värden och kvantiteter skall inte ses som någon garanti.
Avtalsperiod.
Avtalets beräknade startdatum: 2018-02-01.
Avtalets beräknade slutdatum: 2020-01-31.
Avtalslängden är 12 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen