523102-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Hultsfred: Laboratorietjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: U-029-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hämtning av laboratorieprover, genomförande av analyser samt överföring av provsvar till beställaren.
Enskilda vattenprover för privata hushåll ska också kunna hanteras, dock i mindre omfattning.
Typ av prover, uppskattade volymer och övriga krav framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar hämtning (transport) av laboratorieprover, genomförande av analyser samt överföring av provsvar till beställaren.