523168-2021 - ResultatSverige-Lerum: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompletterande livsmedel - Inköp av konsumentförpackningar
Referensnummer: KS21.182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kompletterande köp av livsmedel i konsumentförpackningar.
Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1: Köp i fysisk butik
Anbudsområde 2: Köp i webbutik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15893000 Torrvaror, 15894000 Behandlade livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och omfattning
Upphandlingen avser kompletterande köp av livsmedel i konsumentförpackningar. Upphandlingen avser inte kolonial, frys- och kylvaror samt färskt kött, frukt och grönt och chark till skolor, förskolor och äldreomsorg.
Kommunen har separata grossistavtal för livsmedel. Dessa ska i första hand och möjligaste mån användas.
De varugrupper inom livsmedelssortimentet som ej ingår i denna upphandling är tobak, snus, alkohol och medicin.
Kommunen förbinder sig inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen Leverantör är skyldig att leverera Kommunens verkliga behov.
Anbudsområde 1: Köp i fysisk butikGråbo/Sjövik - Avtal avses tecknas med alla antagna LeverantörerFloda/Tollered - Avtal avses tecknas med alla antagna LeverantörerLerum tätort - Avtal avses tecknas med alla antagna Leverantörer
Anbudsområde 2: Köp i webbutik. Kontrakt kommer att tecknas med en (1) Leverantör.
För anbudsområde 1, köp i fysisk butik efterfrågar Kommunen en så stor spridning av livsmedelsbutiker som möjligt inom Lerums kommuns gränser. Detta eftersom det finns behov av att flertalet köp ska kunna göras genom ett fysiskt besök i butik, gärna med gångavstånd från Kommunens verksamhet.
Vid behov kan butiker i fler eller samma geografiska områden tillkomma under avtalstiden, vilka i sådana fall kommer att upphandlas separat.