523169-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerade värderingstjänster inom fastighetsområdet
Referensnummer: 2019/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms Stadshus AB och S:t Erik Markutveckling AB inbjuder till anbudsgivning avseende upphandling av kvalificerade konsulttjänster inom värdering av fastigheter och tomträtter, inom samtliga fastighetskategorier och lägenhetstyper såsom flerbostadshus, kontorsfastigheter, industrifastigheter och fastigheter inför ombildning till bostadsrätter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70123000 Försäljning av fastigheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen