523185-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: 2019-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tryckeritjänster från en leverantör som kommer att ha totalansvar för eventuella underleverantörer inom prepress, tryckning, bokbinderi, transport av gods etc.
Exempel på produktioner är broschyrer, foldrar, tidningar, kataloger, informationsblad, flyers, dekaler och affischer, men även beachflaggor och vepor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79810000 Tryckning, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den grafiska produktionen utförs till största delen av upphandlande myndighets kommunikationsenhet.
Antagen leverantör ska ansvara för god tryckkvalitet, god service, bra priser och leverans på utsatt tid. Stor vikt läggs på hög flexibilitet då uppdragen kan ske med kort framförhållning.
Det är önskvärt att antagen leverantör i samverkan med upphandlande myndigheter ser över förslag till lösningar som bidrar till effektivare rutiner samt kostnads- och miljöbesparingar.
Antagen leverantör ska kunna hantera variabeldata från olika källor, exempelvis Excel.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till:
Kalmar kommun cirka 800 000 SEK
Mörbylånga kommun cirka 500 000 SEK
Kalmarhem AB cirka 170 000 SEK
Kalmarsundsregionens Renhållare cirka 370 000 SEK
Optioner:
Borgholm Energi AB cirka 200 000 SEK
Borgholm Energi Elnät AB cirka 50 000 SEK
Kalmar Vatten AB cirka 40 000 SEK
Kalmarsunds Gymnasieförbund cirka 300 000 SEK
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.