523199-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem
Referensnummer: Dnr 2019-242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Syfte med denna upphandling är att anskaffa ett fastighetssystem som ska bidra till kraven på ökad service till hyresgäster, framtida nybyggnation, ett ökat underhåll och därmed även effektivare hantering av fastighetsdriften.
Dessa krav innefattar ett systemstöd och funktioner som möjliggör förbättringar i våra arbetssätt avseende drift och underhåll, felanmälan, uthyrning, nyckelhantering, avtalshantering, avisering och mobilitet men även möjliggöra våra hyresgästerna en bra service genom webblösningar.
Upphandlingen avser helhetsåtagande gällande ett leverans-, support- och underhållsavtal innehållande nyttjanderätt, tjänster för installation, parametersättning, utbildning, driftsättning samt support, underhåll och vidareutveckling av efterfrågan systemlösning för Arvika Fastighets AB.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/org/arvika_kommun/?f=2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemlösningen kommer att beskrivas i detalj i den kommande anbudsinbjudan vilken kommer att tillsändas de anbudssökande som selekterats i enlighet med de uppsatta urvalskriterierna enligt kap. 2.6.
Systemlösningen avser ett (1) eller flera integrerade system som tillsammans innehåller grundläggande funktionella områden enligt bilaga 1: 1.4 Upphandlingsobjekt.