523200-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor - Motala kommun
Referensnummer: UH-2022-117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av snittblommor, krukväxter och utplanteringsväxter för olika typer av verksamheter inom Motala kommun. Vid köp av större kvantitet av enskilda produktgrupper eller specialprodukter kan separat upphandling genomföras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Snittblommor
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03121200 Snittblommor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Snittblommor, krukväxter och utplanteringsväxter till Motala kommuns verksamheter.
Köp kan ske för t.ex. uppvaktning vid födelsedagar, pensionsavgångar och kondoleanser. Motala kommun handlade under föregående avtalsperiod blommor för ca 2 000 000 kronor.
Krukväxter och utplanteringsväxter
Del nr: 2