Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal arbetsbodar 2023
Referensnummer: E2022-02853
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55250000 Uthyrning av möblerade korttidsinkvarteringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringskontoret nyttjar i de flesta fall tillgängliga lokaler eller entreprenörens bodar i våra anläggningsprojekt som är spridda över hela Stockholms stad. Vid tid till annan finns dock behov av att hyra arbetsbodar då ingen annan lösning föreligger. Denna ramavtalsupphandling avser täcka behov då ingen annan lösning föreligger. Historiskt har behoven av det som här handlas upp i legat i spannet mellan 3 Mkr till 5 Mkr per år. Ramavtalsperioden är två år med två möjliga förlängningar 1+1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 55250000 Uthyrning av möblerade korttidsinkvarteringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen