523223-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Karlskrona: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmaterial Blodgasanalysatorer
Referensnummer: 2017/01693
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget är i behov av förbrukningsmaterial till befintliga Blodgasanalysatorer. Landstinget ämnar teckna ramavtal på nämnda material för 2 år med option om förlängning 1 + 1 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Reagenser och förbrukningsmaterial är direkt relaterat till befintliga blodgasanalysatorer från Triolab AB.
6 kap 17 § andra punkten är tillämplig eftersom den upphandlad varorna av tekniska skäl skulle innebära oproportionerliga tekniska svårigheter avseende drift.
Landstinget har följande anledning till sitt ställningstagande:
Triolab AB är enda leverantören som kan leverera materialet till Landstinget.
Den ekonomiska omfattningen avseende ovanstående är totalt 1 950 000 SEK/år.