523233-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Pajala: Avfallsförbränning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallsförbränning
Referensnummer: 0712
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser mottagning av hushållsavfalls- och verksamhetsavfall till förbränning (energiåtervinning) samt deponering (deponi).
Denna upphandling innefattar ej leverans av Miljöfarliga fraktioner eller matavfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser leverans av hushållsavfall och verksamhetsavfall till förbränning (energiåtervinning) samt i förekommande fall avfallsleverans för deponering (deponi).
Beställaren är underordnad den Kommunala renhållningsordningen samt avfallsförordningen (2011:927).
Pajala kommun kommer att transportera samtligt avfall ifrån Pajala centralort till mottagningsstation med lastväxlarekipage med tre containers ca 40 m3 vardera.
Omfattning
Avfallsmängder varierar från år till år men under verksamhetsåret 2018 uppgick avfallsmängder till:
Hushållsavfall ca 1 200 ton
Verksamhetsavfall ca 550 ton
Deponi ca 120 ton
Mängder kan variera och är ingen garanti.
Beroende på säsong och avfallstyp varierar frekvensen på leveranser.
Pajala kommuns leveranser sker med lastväxlarekipage och kan komma att ske både med egna resurser men även genom entreprenad.
Avtalsperiod
Avtalsperioden beräknas träda ikraft 1.1.2020 - 31.12.2022 (3 år) med möjlighet för beställare att förlänga avtalstid i ytterligare två år (2 år) med samma avtalsvillkor. Förlängning av avtal ska skriftligen meddelas leverantör minst 6 månader innan avtalet upphör.
Upphandlade myndighet/Beställare
Pajala Kommun 984 85, PajalaOrg.nr: 212000-2718
www.pajala.se
Beställarens kontakt
Pajala Kommun, sektor teknik och service, Camilla Fredriksson, utredare infrastruktur, Tfn: 0978-120 59, E-post: Camilla.fredriksson@pajala.se, E-post: kommunalteknik@pajala.se
Upphandlingsföreskrifter
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs via öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling (2016:1145)
Sista anbudsdag
Anbud skall vara kommunen tillhanda senast 26.11.2019 kl 12:00.
Anbud ska grunda sig på de förutsättningar och villkor som anges i förfrågningsunderlaget. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.