523259-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Målning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Målningsarbeten
Referensnummer: Unr 25/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyresbostäder avser att handla upp invändiga måleriarbeten i Hyresbostäders lägenheter och lokaler samt vissa övriga utrymmen som avropas av beställaren. Tapetsering kan förekomma men är ej vanligt förekommande.
Ramavtalet omfattar planerade och akuta måleriarbeten inom beställarens fastighetsbestånd.
Uppdragen är totalentreprenader med angivna funktions- och kvalitetskrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45432200 Väggbeklädnad och tapetsering, 45442110 Målning av byggnader, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen