523286-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvärderings- och utredningstjänster
Referensnummer: 17/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att förse stadens nämnder och bolag med utrednings- och utvärderingstjänster (Tjänsterna).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utrednings- och utvärderingstjänster A1
Del nr: A1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311000 Undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänst A1 kommer innefatta följande typ av uppdrag:
─ Uppföljning och utvärdering av måluppfyllelse och effekter av:
─ planerade (ex ante) insatser/projekt/program.
─ pågående (process) insatser/projekt/program.
─ avslutade (ex post) insatser/projekt/program.
─ Utredningar och analyser (inklusive ekonomiska analyser) rörande Beställarens verksamhetsområden (se nedan).
─ Omvärldsanalyser, till exempel:
─ samhällsekonomiska analyser.
─ kartläggningar.
─ internationella och nationella analyser och jämförelser.
Upphandlingen omfattar Utvärderings- och utredningstjänster samt omvärldsanalyser inom följande områden av Beställarens verksamhetsområden:
─ Tillväxt.
─ Näringsliv.
─ Sysselsättning.
Utrednings- och utvärderingstjänster A2
Del nr: A2
Tjänst A2 kommer innefatta följande typ av uppdrag:
─ Omvärldsanalyser till exempel.
─ Stadsutveckling.
─ Infrastruktur.
─ Bostadsförsörjning.
Utrednings- och utvärderingstjänster A3
Del nr: A3
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 79311000 Undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 90700000 Miljötjänster
Tjänst A3 kommer innefatta följande typ av uppdrag:
Klimat.
─ Miljö.
─ Energi.
Utrednings- och utvärderingstjänster A4
Del nr: A4
70000000 Tjänster avseende fast egendom, 79311000 Undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
Tjänst A4 kommer innefatta följande typ av uppdrag:
─ Fastighet.
─ Lokal.
Utrednings- och utvärderingstjänster B
Del nr: B
79311000 Undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 80500000 Utbildningstjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311100 Äldreomsorg, 85311200 Social omsorg för handikappade, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster, 98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter, 98350000 Kultur- och fritidstjänster
Tjänst B kommer innefatta följande typ av uppdrag:
─ Utredningar, analyser (inklusive ekonomiska analyser) av insatser/projekt/program.
─ Omvärldsanalyser till exempel:
─ Förskola.
─ Skola.
─ Socialtjänst.
─ Omsorg av funktionsnedsatta.
─ Äldreomsorg.
─ Arbetsmarknadsåtgärder.
─ Kultur- och fritid.
─ Jämställdhet och mänskliga rättigheter.
─ Demokrati.
─ Kompetensförsörjning inom Beställarens verksamheter.
─ Övriga områden inom Beställarens verksamheter och intresseområden.