Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts 2018 Klippans kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvudregeln för skolskjuts är att kommunen ska ordna kostnadsfri skolskjuts till och från den skola som kommunen har placerat elever i. För detta har Klippans kommun behov av skolskjuts för skolelever. Därtill finns det även behov av busstransporter vid olika arrangemang som till planerade extraturer, simhall, utflyktsresor etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar främst till att tillhandahålla skolskjuts och andra persontransporter i Klippans kommun.