Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning 2023
Referensnummer: 2023/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233141 Väghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsförfrågan omfattar snöröjning och sandning inom kommunens verksamhetsområden. Is rivning och bortforsling av snö kan förekomma efter särskild beställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen