See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter 2025
Beskrivning: Översiktlig information Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek. Upphandlingen innefattar konsultkategori: HUS/BYGGNAD/ANLÄGGNING. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier, programarbeten och förprojektering till utbyggnadsskedet och besiktning. Beställaren avser att avropa konsulttjänsterna för Hus/byggnad i samband med: · ny-, om-och tillbyggnader, besiktningar/deklarationer samt rivning av byggnader, främst för förvaltningsbyggnader, skolor, förskolor, fritidslokaler, idrottsanläggningar, äldreboenden, omsorgsboenden och bostäder, samt mark och tomtytor i angränsning till dessa. Beställaren avser att även kunna avropa konsulttjänsterna för Anläggning i samband med: § ny-, om-och tillbyggnader av infrastruktur och anläggningar främst i form av gator med tillhörande trafiksignalsystem och gatubelysning, konstbyggnader, VA-ledningar inklusive pumpstationer, tryckstegringsstationer och dagvattenanläggningar, torg, trädgård och parker samt skydd mot översvämning, buller och skred och övrig infrastruktur § ny-, om-och tillbyggnader av Va-anläggningar i form av avloppsreningsverk, vattenverk, pumpstationer, tryckstegringsstationer, vattentorn mm § naturvårdsarbete och miljööversyn § miljöstrategiskt arbete.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Husarkitekt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71700000 Övervakning och kontroll, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Hus-/byggnadskonstruktion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3. El- och svagströmsprojektering inkl. el, tele, data, inbrottslarm, brandlarm, passersystem mm.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4. Ventilationsprojektering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 5 Styr- och reglerprojektering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 6. Värme- och sanitetsprojektering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 7. Brandskyddsprojektering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 8. Kontrollansvarig enligt PBL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 9. Besiktning bygg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 10. Besiktning el-/svagström/tele/data/larm/passersystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 11. Besiktning ventilation
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 12. Besiktning vatten/värme/sanitet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: 13. Besiktning Styr- och regler
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: 14.Besiktning OVK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: 15.Energideklaration av byggnader
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: 16.LCA-konsult
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: 17. Miljöutredningar, vatten/buller/luft MKB/allmän-/förorenad mark
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: 18. Trafikutredning, Väg/trafik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: 19. Geoteknik/geotekniker
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: 20. Gatu/mark, projektering/kontroll/projektledning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: 21. VA/mark, projektering/kontroll/projektledning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: 22. Bro/konstbyggn.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: 23. Vatten-/reningsverk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: 24.Datamodellering VA-flöden
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109823:Lot:24