523433-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkarmottagning samt operationer inom specialitet ögonsjukdomar
Referensnummer: IN-IN23-0275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende avtal av vårdgivare (leverantör) för öppen specialistmottagning inom specialiteten ögonsjukdomar, läkarmottagning samt operationer i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumentet.
Tjänsten omfattar:
Öppenvårdsmottagning samt polikliniska ögonlocksoperationer
Kataraktoperationer
Option - Intravitreala injektioner (IVT)
Volymuppgifter
Det totala upphandlingsvärdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till 186 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121280 Ögonsjukvård, hudsjukvård eller ortopedisk vård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mottagningen ska vara placerad i Västerås tätort i Västmanlands län under hela avtalsperioden.
Köparen kommer att teckna avtal med max en (1) leverantör.
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal för läkarmottagning samt operationer inom specialiteten ögonsjukdomar, DU-UPP18-0280 som löper ut 2024-05-31. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större utbud/valmöjlighet till vård.
Syftet med upphandlingen är också att säkerställa att Västmanlands medborgare har god tillgång till specialistkompetens inom området ögonsjukdomar. Leverantören ska avlasta Ögonkliniken vid Västmanlands sjukhus vad avser nybesök och återbesök och därmed medverka till att vårdgarantin säkerställs.
Leverantören har totalt ekonomiskt ansvar vilket omfattar nödvändig personal, utrustning och lokaler samt för övriga kostnader som är förenade med verksamheten.
Leverantören ska arbeta för och stödja en positiv hälsoutveckling hos individer och grupper genom att utveckla det individinriktade förebyggande arbetet vid patientkontakter.
För mottagningsverksamhet samt polikliniska ögonoperationer (exkl katarakter) gäller ett ersättningstak per år med 9 300 000 SEK (år 2023) , vilket motsvarar 8 000 mottagningsbesök och 350 mindre polikliniska ögonoperationer. Ersättningen för utomlänspatienter ingår inte i ersättningstaket.
Leverantören ska utöver mottagningsverksamhet ha kapacitet att utföra 3 200 kataraktoperationer och option på 2 000 intravitreala injektioner per år, exklusive patienter folkbokförda i andra län.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.