52345-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnation av sporthall
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västberga idrottshall
Referensnummer: FSK 2017/354
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212225 Byggnation av sporthall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av ny idrottshall vid Västberga IP. Nybyggnadsarea (BTA) ca 2563 m2. Utvändiga arbeten ca 1747 m2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen