52345-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresadministrationssystem
Referensnummer: UH-2018-184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter bjuder tillsammans med Linköpings kommun in till att lämna anbud i en upphandling av ett kontrakt för leverans (OnPrem) av ett IT-stöd för hantering av hyresadministration med tillhörande tjänster, enligt vidare beskrivet i upphandlingsdokumenten. Upphandlingscenter handlägger upphandling på uppdrag av den upphandlande myndigheten, Linköpings kommun.
Bostadsförsörjningen inom Linköpings kommun bedriver idag ett samarbete med hyresbolagen i Linköping för att underlätta för utsatta grupper att ta sig in på bostadsmarknaden. Samarbetet bygger på att hyresvärdarna bistår med lägenheter som kommunen tar ansvar för i en förhyrningsmodell. Ett införande av ett IT-stöd för hantering av hyresadministration har till mål att få ett stöd för nuvarande och framtida processer samt att förbättra stödet till dess handläggare och bidra med effektivisering genom bland annat minskad manuell hantering samt ökad kvalitet och kontroll inom området.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48812000 Ekonomiska informationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingscenter bjuder tillsammans med Linköpings kommun in till att lämna anbud i en upphandling av ett kontrakt för leverans (OnPrem) av ett IT-stöd för hantering av hyresadministration med tillhörande tjänster, enligt vidare beskrivet i upphandlingsdokumenten.