52347-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Vacciner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vacciner och tuberkulosdiagnostikum 2019
Referensnummer: LS 2018-0203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33651600 Vacciner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser läkemedel inom produktgrupp 1 och produktgrupp 2. Produktgrupp 1 består av tre (3) positioner och omfattar övriga vacciner och tuberkulosdiagnostikum med en avtalstid på två (2) år, samt en optionstid upp till tre (3) år. Produktgrupp 2 består av tre (3) positioner och omfattar influensavacciner med en avtalstid på ett (1) år samt en optionstid upp till tre (3) år.
Avtalsstart är 2019-09-01 för produktgrupp 1 och 2.
Anbud lämnas per position.
Referensvärdet för hela Upphandlingen uppskattas till ca 15 miljoner kronor per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser successiva avrop av influensavacciner, övriga vacciner och diagnostikum för intrakutan tuberkulinprövning enligt Artikelspecifikationen, bilaga 1.1, till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland, de leverantörer som har vårdavtal med SLL, Kommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje (KSON) och/eller Region Gotland rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
Omfattning och beskrivning av efterfrågade varor framgår, i övrigt, av Kravspecifikationen, bilaga 1 och Artikelspecifikationen, bilaga 1.1.