523513-2020 - PlaneringSverige-Luleå: Specialfordon
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bokbuss
Referensnummer: KLF 2020/1397
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114000 Specialfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå Kommun inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud på en (1) fabriksny bokbuss.
Bokbussen är en värdefull mötesplats i kommunens byar. Kommunens vision med den nya moderna bokbussen är att den ska kännas tryggt och välkomnande för alla, såväl ung som gammal. Bokbussen ska kunna fungera som en mötesplats, kunskapsförmedlare, informatör samt inspiratör. Bokbussen är en filial till kommunens huvudbibliotek och det är viktigt att förmedla känslan av ett fullvärdigt bibliotek fast på hjul.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114000 Specialfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144760 Bokbussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen