Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tilläggsupphandling Näringspreparat 2020 SLL980
Referensnummer: RS 2020-0238
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna tilläggsupphandling syftar till att täcka det behov av näringspreparat som inte omfattas av befintligt ramavtal Näringspreparat 2020. Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar löpande leveranser av näringspreparat till såväl vuxna som barn under 16 år till de avropsberättigade enheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33692200 Produkter för parenteral nutrition, 33692300 Enteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen