523548-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KALMAR: VA-utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VVS-artiklar
Referensnummer: 2020-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39715300 VA-utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal med en leverantör för VVS-artiklar vilka omfattar följande produkter:
• Sanitet t.ex. WC-stolar, tvättställ
• Värme t.ex. radiatorer, reglersystem
• Rör och rörsystem t.ex. stål-, koppar-, PVC-rör
• Teknisk armatur t.ex. slangar, kopplingar
Beställare är Kalmar kommun, Borgholms kommun, Emmaboda kommun och Kalmarsunds gymnasieförbund.
Kalmarhem AB är med på option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44115200 Sanitets- och värmematerial, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44162100 Rörledningsmaterial, 44167000 Diverse rörledningsarmatur, 44411000 Sanitetsgods
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal med leverantör för VVS-artiklar vilka omfattar följande produkter: