523586-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationstextilier engångs
Referensnummer: UC-2018-376
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förse Region Östergötland med produkter inom området operationstextilier
Helt eller delat anbud
Anbudsområde Produktgruppsnamn. Exempel "7.1 Munskydd"Anbudsposition (rad) Exempel "7.1.1 Munskydd klass II"
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera anbudspositioner (rader). Varje anbudsposition (rad) utvärderas och tilldelas var för sig. Där flera rader har samma positionsnummer gäller följande.
Anbudsrader med ett och samma positionsnummer i fetstil utvärderas i en sammanhållen grupp t ex10.1.1 Avdelningskläder, värmejacka, 3/4 dels ärm, M10.1.1 Avdelningskläder, värmejacka, 3/4 dels ärm, L10.1.1 Avdelningskläder, värmejacka, 3/4 dels ärm, XL
Anbudspositioner(rader) med ett och samma positionsnummer där positionsnumret efterföljs av en bokstav utvärderas och tilldelas var för sig, t ex12.1.2 a Slangskydd 8-10cm x minst 120 cm12.1.2 b Slangskydd 12-14cm x minst 240 cm
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33198200 Steriliseringspåsar eller -förpackningar av papper, 33199000 Sjukvårdskläder, 39518000 Sjukhuslinne, 39518100 Operationsdukar, 39518200 Operationslakan
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen