523600-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – El och Telekonsult
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelEl och Telekonsult
BeskrivningDenna upphandling avser ramavtal för el- och telekonsult för projektering för Teknik- och fastighetsförvaltningen, Västerås stad. Upphandlingen omfattar tre (3) konsulter hos vardera leverantören. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) leverantörer under förutsättning att antalet godkända anbud inkommer. I uppdraget ingår projektledning från program/förstudiefas till utförandefasens överlämnande till beställare med samordning och utförande av upprättande av bl.a. förfrågningsunderlag, bygghandlingar och utredningar samt att ansvara för de arbetsuppgifter som åligger elansvarig (delegat).
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96365:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster