523604-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Växter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ks 486/2020 - Ramavtal - Växter och snittblommor
Referensnummer: 20/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03451000 Växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende inköp av blommor, blomsterarrangemang och där tillhörande produkter samt hyra av växter inklusive skötsel.
Intresserade företag (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande ramavtal för (nedan kallad upphandlande myndighet "UM");
Örebro kommun, org nr: 212000-1967
Örebro Parkering AB, org nr 559149-1641
Länsmusiken i Örebro AB, org nr 556717-9071
Örebroporten Fastigheter AB, org nr 556167-8276 (endast område 1)
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på https://www.orebro.se/
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121200 Snittblommor, 03121210 Blomsteruppsättningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1: Blommor - snittblommor, binderier och krukväxter och där tillhörande tjänster - estimerat årsvärde 3 MSEK
Del nr: 2
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Anbudsområde 2: Växtservice - hyra och skötsel av växter i UM lokaler - estimerat årsvärde 305 000 SEK.