523650-2021 - PlaneringSverige-Örebro: Programvaruutvecklingstjänster för kartor
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss - Kartverktyg
Referensnummer: A2021/3570
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor
II.1.4.
Kort beskrivning
Statistiska centralbyrån (SCB) avser att upphandla Kartverktyg och vill ha synpunkter på sitt arbetsmaterial. SCB anser att synpunkter från leverantörer är viktiga för
att utveckla och säkerställa kommande upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48326000 Kartprogramvara, 48326100 Digitalt kartläggningssystem, 48463000 Programvara för statistik, 72212320 Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling, 72212463 Programvaruutvecklingstjänster för statistik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen