523698-2017 - ResultatSverige-Växjö: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ område A Norra, B Södra
Referensnummer: UH-2017-37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjöbostäder AB är av Växjö kommun helägt bostadsföretag som förvaltar cirka 8 900 hyreslägenheter. Ytterligare information finns på www.vaxjobostader.se.
Växjöbostäder är en del av Europas grönaste stad där vi har som mål att bli en fossilbränslefri kommunorganisation 2020.
Växjöbostäder avser att teckna kontrakt med 1 städentreprenörer per område A Norra respektive B Södra avseende vårt fastighetsbestånd. Anbud lämnas per angivet.
Område enligt 07.31 samt 07.32. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud för endast ett av områdena eller båda. Separata kontrakt tecknas per område, A Norra och B Södra.
En städentreprenör kan ej få kontrakt på båda städmområdena. Avtal kommer att tecknas med två städentreprenörer. Med andra ord kan ingen anbudsgivare vinna båda områdena.
Entreprenaden omfattar städning av fastigheter angivna i 06.10.1 Särskilda föreskrifter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling städ.