Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1134 HR masterdata Telge
Referensnummer: TI 2017-1134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Telge AB omfattar stödfunktioner för de övriga koncernbolagen, HR, Ekonomi, IT, Kommunikation och gemensam service. Telge AB driver ett projekt kallat Plattform för Telges masterdata vilket syftar till att etablera en plattform för kvalitetssäkrade masterdata inom koncernen. Projektet har inledningsvis fokuserat på HR-masterdata. Ett sammanhållet koncerngemensamt systemstöd saknas idag vilket behöver upphandlas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen