523699-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cytostatika L01(antineoplastiska medel) & L03 (immunstimulerande medel)
Referensnummer: DNRGS180210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser delar av Region Hallands behov av Cytostatika, ATC L01(antineoplastiska medel) & L03 (immunstimulerande medel).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33650000 Antiinfektiva medel för systemiskt bruk, vacciner, cytostatika/cytotoxiska medel, samt immunmodulerande medel, 33652000 Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen