523757-2018 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diabeteshjälpmedel
Referensnummer: UC-2018-348
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling berör Basmätare, Silvermätare och Blodsockermätare med ketonfunktion.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
I de fall flera positioner är samlade i ett anbudsområde ska anbud lämnas på samtliga positioner i anbudsområdet.
För att tilldelning av kontrakt för ett anbudsområde ska kunna ske måste anbudsgivarens samtliga offererade produkter för det aktuella anbudsområdet uppfylla upphandlingsdokumentens obligatoriska krav.
Anbud kan komma att antas helt eller delvis.
Anbud kan lämnas på följande anbudsområden:
Basmätare
Silvermätare
Blodsockermätare med ketonfunktion
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avancerad mätare
Avancerad mätare med E-funktion
Kassettmätare med integrerad provtagnings och glukosfunktion
Lancett till blodprovstagare för flergångsbruk
Blodprovstagare för engångsbruk
Kanyl penn
Kanyl penn 5 mm/ 6 mm eller 8 mm 32G eller högre Gauge
Kanyl penn minst 12 mm
Kanyl penn - säkerhets