52376-2017 - ResultatSverige-Skellefteå: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbilstransporttjänster.
Referensnummer: UH-2016-143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förekommande lastbilstransporttjänster inom Skellefteå kommun och Fastighets AB Polaris.
Avtalsområdet är uppdelat i 5 avtalsområden, där anbud kan lämnas på respektive område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Lastbilstransporter i centralort, inkl. Medle, Myckle, Ursviken och Skeå-hamn.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lastbilstransporter i Boliden och Jörn området
Del nr: 2
Lastbilstransporter i Byske – Kåge området
Del nr: 3
Lastbilstransporttjänster i Bureå – Lövånger området
Del nr: 4
Lastbilstransporter i Burträsk området
Del nr: 5