523762-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster Reservkraft SÖS
Referensnummer: LOC 2023-0602
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arkitekttjänster för utbyggnad av reservkraft, driftutrymmen, driftlokaler och personalutrymmen på Södersjukhuset.
Uppdraget innebär att upprätta handlingar, i program och systemskede.
Arbetet bedrivs självständigt tillsammans med en konsultgrupp bestående av CAD/BIM samordnare, tekniska konsulter, specialister och i mycket nära samarbete med projektledning.
Arkitekten skall ansvara för samordning med Locums lokalplanerare för att ta fram rumsfunktionsprogram (RFP), ansvara för tillgänglighet, akustik inom driftlokaler/personalutrymmen, delta i BIM-möten för 3D granskning, granskning i Bluebeam Beast 2.0.
Uppdraget kan komma att utökas med en option där detaljprojektering, bygghandling och relationshandling skall ingå.
För uppdragets genomförande efterfrågas följande roller:
•    Uppdragsansvarig arkitekt
•    Handläggande arkitekt
•    Certifierad sakkunnig tillgänglighet
•    Akustiker
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen