523780-2019 - ResultatSverige-Lund: Coachning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Coachning
Referensnummer: V 2019/1010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79998000 Coachning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar två områden:
1) Individuell coachning
2) Coachning av ledningsgrupper
Lunds universitet är i behov av coachning på ledningsnivå vilket innebär stöd för utveckling i chefsuppdraget med fokus på ledarskap, personlig utveckling samt coachning för att driva förändringsarbete. Stödet kan ske individuellt alternativt på gruppnivå genom stöd till chefer att driva och implementera strategiska frågor. Stödet ska leda till en ökad trygghet och tydlighet i ledarskapet, medverka till att chefer och ledare utvecklas personligt i det strategiskt långsiktiga arbetet och bidra till att verksamheten utvecklas effektivt genom att nå mål.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79633000 Personalutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Lunds universitet avser att teckna ramavtal med max 4 leverantörer totalt.
Coachning inom bägge områdena ska utgå ifrån och kopplas till Riktlinjer för chefsuppdrag vid Lunds universitet (se Bilaga 1) samt den enskilde beställarens behov.
Målgruppen för ramavtalet är chefer och ledare på samtliga nivåer. Tjänsterna avser att stödja målgruppen för att i samverkan med medarbetarna uppnå verksamhetsmålen. Tjänsterna innebär att utveckla ledningsförmågan utifrån Lund universitets Riktlinjer för chefsuppdrag och andra relevanta styrdokument samt Lunds universitets Strategisk plan, (Bilaga 5).