Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster- Inrikes
Referensnummer: 18FMV5337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FM och FMV är i behov av flyttjänster inrikes, både kontorsflytt samt bohagsflytt
med kontorstjänster avses flytt av diverse gods såsom möbler av olika slag och flyttlådor. Tjänsten kommer också att omfatta ned- och uppackning av material från t.ex. tjänsterum samt demontering/montering av inventarier. Upphandlingen omfattar även transporter av privata bohag (dörr till dörr) såsom Transport av bohag från den nuvarande bostaden till den nya bostaden, ned - och uppackning i bostaden.
Behovet finns på flyttjänster inrikes finns i hela Sverige. Flyttjänsterna, både kontors och bohag, omfattar flyttuppdrag av varierande storlek med både lång och kort framförhållning. Tjänsterna avser både interna som externa flyttuppdrag. Det innebär att det kan flyttas inom en och samma byggnad, från en byggnad till en annan eller flytt till en helt ny adress/ort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Varukorg 1 Kontorsflytt nord
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63122000 Magasinering, 63121000 Lagring och hämtning, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontorsflytt ord
Varukorg 2 kontorsflytt- Syd
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Flytt av Kontorstjänster Syd
Varukorg 3- bohagsflytt
Del nr: 3
Bohagsflytt hlea Sverige