524022-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar våren 2019
Referensnummer: KS2018/8276 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Skolskjutsar inom Kunskapsnämndens verksamhet.
Tjänsten
Denna upphandling innefattar skolskjutsar inom Kunskapsnämndens verksamhet samt övriga busstransporter arrangerade av kommunen.
Kommunen äger rätt att samordna fordon mellan olika skolskjutspaket och entreprenörer för att uppnå ekonomiska samordningsvinster. Parterna ska sträva efter en bra service åt våra skolskjutselever utifrån de ramar avtalen anger.
Avtalsperioden avser fem läsår 2019/20, 2020/21, 2021/22, 2022/23 och 2023/24. Avtalstiden är 10.8.2019 till 30.7.2024. Kommunen har optionsrätt (ensidig förlängning) för ytterligare ett läsår till efter 30.7.2024
Ett läsår omfattar fn 178 skjutsdagar.
Anbudsgivare lämnar anbud i de delar som är aktuella, de generella kraven bevaras av alla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen