524073-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för design och teknisk konfiguration av Moodle
Referensnummer: 2021/1962/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI ska införa verktyget Moodle som e-lärandeverktyg för interna och externa användare.
Upphandlingen syftar till att få tillgång till konsultstöd vid uppsättning av verktyget, hjälp med att skapa en plattform för våra utbildningar, samt utbildning i verktyget för ett antal expertanvändare. Leverantören ska ge stöd i vägval, råd, inspiration och förväntas förmedla goda exempel, samt ska kunna utbilda våra systemadministratörer och kursadministratörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SMHI ska införa verktyget Moodle som e-lärandeverktyg för interna och externa användare. Verktyget ska ha både en intern och en extern instans, för att uppfylla de krav på säkerhet som SMHI ställer.
Målsättningen är att skapa en enkel, men funktionell, miljö som uppfyller kursadministratörers behov av avancerade utbildningar och samtidigt är enkel att förvalta. Vi vill i möjligaste mån använda standardlösningar och best practice.
Uppdrag ska utföras av en namngiven konsult och kommer företrädesvis att kunna genomföras på distans.
Omfattningen estimeras inledningsvis vara 100-150 timmar och kan sedan variera över tid baserat på löpande behov, men SMHI kan inte garantera några volymer. Maximal volym som kan avropas inom ramen för detta avtal är 400 timmar.