52408-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av Kärlekens skola
Referensnummer: 18/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av skola för årskurs 4-9 för 540 elever med tillhörande utemiljö samt ett tillagningskök och personalutrymmen.
Objektet avser:
— Nybyggnad av 7257 m2,
— 2st uteklassrum a´ 22 m2,
— 1 st miljöhus/sprinkler a´56 m2,
— 1 st förråd a´19 m2.
Bruttoarea (BTA): 7257 m2 fördelat på 2 plan (plan 1: 3959 m2, plan 2: 3298 m2).
Behandlad tomtarea är ca 20 000 m2 (exkl. hus).
Upphandlingsform: Generalentreprenad.
Entreprenadform: Utförandeentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112723 Utformning av lekplatser, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— nybyggnad av 7257 m2,