See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsinsyn IDEP/CN8
Beskrivning: Förhandsinsynen avser IDEP/CN8. IDEP/CN8 är en programvara/webblösning som används gratis av uppgiftslämnare i Sverige, Danmark, Luxemburg och Nederländerna. Programvaran finns även till självkostnadspris i Spanien och Belgien. I Sverige hjälper IDEP/CN8 uppgiftslämnare till Intrastatundersökningen (utrikeshandel av varor) att registrera, validera och leverera sin månatliga redovisning. IDEP/CN8 används även för undersökningen Särskilda varuförflyttningar. I de övriga medlemsländerna kan de uppgiftsskyldiga företagen via IDEP/CN8 bland annat även registrera och skicka in följande undersökningar till de nationella statistikmyndigheterna: Extrastat, tjänstehandel, betalningsbalans, Prodcom, Löner och sjukfrånvaro samt VIES. IDEP/CN8 kännetecknas av följande: Den data som matas in manuellt eller importeras i många olika format är valid gentemot officiella europeiska och nationella bestämmelser och kan anpassas efter nationell lagstiftning. Flerspråkigt. IDEP/CN8 har utvecklats för statistikansvariga myndigheter i Europeiska gemenskaperna. I uppdraget ingår att leverantören tillhandahåller: En helpdeskfunktion för support av IDEP/CN8. Årligt underhåll av IDEP/CN8 inkluderande: o Säkerställa att programmet är anpassat till aktuell situation med avseende på dess omvärld (Windows), lagstiftning (EU-regler) och officiell metadata, bl. a. statistiska varukoder (CN8). o Lägga till funktioner för att förbättra användarvänligheten och funktionalitet. o Produktion av nya årliga versioner. o Alfa och beta-testning av den nya versionen. o Produktion av CN8 databaser inkluderat verktyg för framtagning av självförklarande texter. Avhjälpande underhåll o Utöver en årlig ny version av IDEP/CN8 måste leverantören korrigera ev. felaktigheter och införa tvingande förändringar i programmet och leverera mellanliggande versioner med kort varsel. Anledningen till att SCB inte väljer att göra en annonserad upphandling: SCB avser att genomföra ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 14 § LOU. Detta på grund av att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens. IDEP/CN8 är en förutsättning för insamling av INTRASTAT (utrikeshandel med varor) på Statistiska centralbyrån (SCB). SCB kan inte erhålla motsvarande uppgifter på annat sätt. Revolux har utvecklat IDEP/CN8 och är sedan starten för drygt 20 år sedan den enda leverantören av underhåll och support av programvaran/ webblösningen. Dessutom har Revolux i uppdrag att utföra support och underhåll av IDEP/CN8 för andra medlemsländer och kan därmed garantera tillgången på högkvalificerad personal som arbetar med dessa tjänster. Ovan nämnda förutsättningar visar att det inte finns något rimligt alternativ och avsaknad av konkurrens beror inte på en konstruerad avgränsning av förutsättningarna för upphandlingen. Det är absolut nödvändigt att ingå kontrakt med Revolux.
Intern identifierare: A2024/2746
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48900000 Diverse programvara och datorsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Mängd: 1