524158-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerâs: Rehabiliteringstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Alkohol- och drogterapeut
Referensnummer: DU-UPP17-0291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312500 Rehabiliteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Alkohol- och drogterapeut som ska utföra utredningar med hög kvalitet som stöd till företagsläkare vid diagnosställande samt erbjuda kvalitetssäkrad behandling för individer med beroendeproblematik.
Alkohol- och drogterapeuten ska arbeta tillsammans med Regionhälsans personal.
Aktuell upphandling.
Upphandlingen avser ramavtal för tillhandahållande av alkohol- och drogterapeut i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till köparens egna verksamheter samt ska ske i samverkan med HR-specialister och den inbyggda Företagshälsovården, Regionhälsan.
Köparen avser att teckna ramavtal med upp till 2 leverantörer. Uppdraget omfattar 2 terapeuter, dessa kan komma från samma leverantör eller olika leverantörer. Avrop kommer att ske enligt annan fördelningsnyckel vilket innebär att Regionhälsan avropar tjänsten från den terapeut som bäst bedöms passa individens behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85140000 Diverse hälsovård, 85310000 Socialt arbete, 85312000 Socialvård utan inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen