524161-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster- Inrikes
Referensnummer: 18FMV5337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FM och FMV är i behov av flyttjänster inrikes, både kontorsflytt samt bohagsflytt
Behovet finns på flyttjänster inrikes finns i hela Sverige. Flyttjänsterna, både kontors och bohag, omfattar flyttuppdrag av varierande storlek med både lång och kort framförhållning. Tjänsterna avser både interna som externa flyttuppdrag. Det innebär att det kan flyttas inom en och samma byggnad, från en byggnad till en annan eller flytt till en helt ny adress/ort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Varukorg 1- Flyttjänster kontor- Nord
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Flyttjänster kontorsflytt Nord
Varukorg 2- Flyttjänster kontor Syd
Del nr: 2
Flyttjänster kontor Syd
Varukorg 3- kontorsflytt Bohag
Del nr: 3
Flyttjänster bohagsflytt